Ako si postaviť záhradný domček

Záhradný domček sa stáva čoraz viac neoddeliteľnou súčasťou rodinných domov. Poskytuje rodine istý kus slobody a pocit, že aj na záhrade sa dá stráviť čas trošku inak a neobvykle. Prinesie aj na Vašu záhradu “chatový” šmrnc a nemusíte ani ďaleko chodiť.

Záhradné domčeky sa samozrejme dajú postaviť aj mimo Vášho pozemku, pokiaľ je príliš malý a domček by tam bol len zbytočne navyše. Takýto malý záhradný domček je použiteľný za každého počasia, preto sa oň netreba báť a ani so starostlivosťou to nie je nič strašné.

Dá sa v ňom zažiť neopakovateľná atmosféra opekačiek, grilovačiek, posedenia s priateľmi ale aj mrazivých nocí, kde vám bude v piecke pukať oheň a nemusíte sa báť chladu. Domček je naozaj univerzálny a je len na Vás, aký typ sa rozhodnete zaobstarať a kde si ho umiestnite.

gg

 

Ako na to?

Mať vlastný záhradný domček nie je žiadna veľká fuška. Stačí si zobrať jeden víkend pracovné voľno a domček môže stáť.

 

Príprava

V prvom rade treba prihliadať na pôdorys, ktorý sa líší podľa veľkosti domčeka, niečo ako ideálna obytná izba v dome, či byte. Záhradný domček nebude z vnúra príliš tmavý práve vďaka veľkým dverám, ktoré ku nemu vždy obdržíte a oknám po stranách.

Samozrejme, na výber je viacero variánt, každý si vyberie sebe blízku. Záhradné domčeky sa stavajú mierne pridvihnuté, čím sa zabezpečí, že stavba nebude cez zimu vystavená snehu a prízemným mrazom, prípadne vode na mokrej zemi.

Takisto sa kvôli výstavbe nemusí odstraňovať početný kus zelene – trávy a ak sa rozhodnete niekedy v budúcnosti záhradný domček zrušiť, opäť tam môžete bez problémov pokračovať v pestovaní.

 

Podklad

Domčeky ako také majú samonosnú konštrukciu a nie je ich potrebné kotviť do zeme.

Pre záhradný domček je potrebné pripraviť zarovnané podložie, na ktoré môžu naši chlapci domček začať ihneď po príchode montovať. Podkladom môže byť betónová platňa, obvodový základ, vysypané štrkové podložie obložené obrubníkmi a utlačené žabou, v prípade záhradných domčekov menších rozmerov aj betónové kocky / zatrávňovače.

 

Ošetrenie dreva

Domček je po montáži potrebné natrieť impregnačný náterom (pokiaľ domček týmto náterom ešte nie je ošetrený) a následne lakovou lazúrou. resp. interiérovým náterom. Takto zabránite znehodnoteniu dreva škodcami, plesňami a hubami a zakonzervujete domček, čím zvýšite jeho životnosť. Našim zákazníkom ponúkame nátery nemeckej profi zn. Remmers za veľkoobchodné ceny, porovnateľné cenám za hoby farby v predajniach s nátermi.

 

Strecha

Strecha zaberie najviac času. Zväčša sa na strechy používa fínsky šindeľ. So špeciálnymi klincami treba na strechu nabiť tento šindel.

 

Izolácia

Domček po dokončení strechy však treba aj zatepliť, ak ho chcete obývať aj v zime. Drevo treba ošetriť napúšťadlom.

Proti rýchlemu stárnutiu dreva sa používajú dva nátery tenkovrstvovej lazúry. Po zaschnutí a dostatočnom vyvetraní je už rad len na Vás, ako si domček zariadíte a na aké účely Vám bude slúžiť.

Treba však myslieť na to, že o životnosť domčeka záleží aj na Vás. Samozrejme kvalitné materiály sú prvoradé, no musíte mu venovať istú pozornosť aj Vy.

Kvalitný oddych a relax v peknom prostredí je v novom záhradnom domčeku zaručený.

4.7/5 - (18 votes)