Šikovné nástroje pre údržbu záhrady!

Aby záhrada zaujala na prvý pohľad rozkvitnutými stromami, krasnými kvetmi a zeleným trávnikom, je potrebné pravidelne venovať jej dostatok pozornosti a častú údržbu. Pod pravidelnou sezónnou starostlivosťou o záhradu rozumieme údržbu rastlín, trávnika, a aj jazierka v závislosti od ročného obdobia. Čím je záhrada bohatšia na výsadbu, záhradné stavby a iné doplnky, tým bude náročnejšia jej údržba.

Šikovné nástroje nám v tomto ciele určite pomôžu a preto si v tomto článku prejdeme zopár z nich.

Štiepkovač dreva

Štiepkovač dreva, spolu aj z drvičom konárov, predstavujú ideálnych pomocníkov na likvidáciu záhradného odpadu. Sú vhodné pre záhradný odpad, ktorého sa počas sezóny nahromadí veľké množstvo. Drviče a štiepkovače nám umožnia tento materiál spracovať a často aj ďalej využiť.

Štiepkovače nadrvia konáre a kôru na drevenú štiepku s ktorou sa dá kúriť alebo použiť ako mulč do okrasnej výsadby. Drviče sú vhodné na pokosenú trávu, burinu a zvyšky zeleniny. Tie nadrvíme na drť, vďaka ktorej môžeme založiť kompost či pohnojiť rastliny.

Krovinorez

Krovinorez, niekedy nazývaný aj motorové kosa, využijete na kosenie husto zarastených plôch a ťažko prístupných miest. Sú vhodné ako na klasické kosenie rovných trávnatých plôch, tak na kosenie plôch s ťažko prístupným terénom a vysokým porastom, pričom umožňujú tiež likvidáciu menších náletových drevín.

Pomôžu teda napríklad pri kosení prudkých svahov, priekop, okolí stromov a stien či podobných miest. Ďalšou výhodou krovinorezov je okrem ich širokých možností použitia tiež nízka hmotnosť a možnosť nasadenia kotúča či oceľového noža namiesto strunovej hlavy.

Robotická kosačka

Robotická kosačka je schopná nahradiť podstatnú časť ľudskej práce pri úprave trávnika. Robotické kosačky sa hodia najmä na rovnejšie plochy bez väčšieho množstva prekážok. Súčasné robotické kosačky sú inteligentné stroje s možnosťou pokročilého programovania a ovládania.

Údržbu záhrad pomocou robotických kosačiek na trávu je možné vykonávať zo smartphonu, rozhrania Bluetooth alebo Wi-fi. Zatiaľ sú najefektívnejšie na relatívne malých a hladkých dvoroch.

Inteligentné zavlažovacie systémy

Časovače postrekovačov sa zdajú byť pozostatkom minulosti v porovnaní s inteligentnými zavlažovacími systémami, ktoré sa pohybujú od relatívne jednoduchých pomôcok, ktoré sa rozsvietia, keď rastliny potrebujú hnojivo alebo vodu, až po mimoriadne prepracované systémy, ktoré vodu samy.

Plány môžete naprogramovať do niektorých zalievacích systémov, zatiaľ čo iné vám budú posielať oznámenia, ak vaša záhrada potrebuje vodu alebo hnojivo. Niektoré sa môžu naladiť na vaše miestne správy o počasí a sledovať podmienky vrátane teploty a vlhkosti.

Rate this post