Na čo myslieť pri snahe o dieťatko?

Tehotenstvo nie je choroba a zdravá žena by ho mala hravo zvládnuť. Pravdou však je, že predstavuje pre ženský organizmus záťaž na dobu deviatich mesiacov. Preto by ste sa mali už niekoľko týždňov pred plánovaným otehotnením starať o svoje telo trochu viac. Rovnako zvonku, ako aj zvnútra. Ochorenie v tehotenstve nie je žiadna zábava. Rodičovstvo so sebou mnohokrát prináša obety a inak tomu nie je ani v prípade túžby po dieťati. Ak je cesta k nemu zložitá, kľukatá a dlhá, potom musíme urobiť všetko preto, aby sme tomu dopomohli v maximálnej možnej miere. Verte, že na konci toho všetkého vás potešia tehotenské testy s dvomi čiarkami. 

V zdravom tele, zdravý duch

Toto porekadlo by sme mohli pretransformovať a povedať: „v zdravom tele, zdravé dieťa“. Ak sa o seba matka starala pred samotným tehotenstvom a dbá o svoju životosprávu aj v jeho priebehu, potom je len veľmi malá pravdepodobnosť komplikácií. Preto je vhodné začať sa už pred tým, ako príde tehotenstvo, starať o svoje zdravie. 

Dôležitý je dostatočný príjem vitamínov, tekutín, dbajte o pohybovú aktivitu, sledujte si svoju váhu, podporte tehotenstvo kyselinou listovou, snažte sa zotrvávať v pokoji, bez stresu a nervozity, naučte sa relaxovať a užívať si čo najviac voľného času. Nie menej dôležitá je nielen očista tela, ale aj ducha. Psychika dokáže tehotenstvo podporiť či zabrzdiť niekedy viac, než organizmus ženy. Ak túžite držať čo najskôr v rukách pozitívne tehotenské testy, naučte sa vyčistiť si rovnako ako telo, tak aj myseľ. Zahoďte negatívne postoje a pretlačte do popredia pozitívne myšlienky. 

Na 1. mieste som ja!

Uprednostnite samú seba pred všetkými a všetkým ostatným. Ak skutočne túžite po dieťati, potom nie je nič dôležitejšie. To, že sa vám podarilo otehotnieť je len začiatok. Pred vami je ešte 9 mesiacov, ktoré potrebujete úspešne zvládnuť. Ak čokoľvek podceníte môžete natrafiť na rôznorodé ochorenia v tehotenstve, ktoré nepotešia žiadnu z budúcich mamičiek. Nepríjemnosťou sú infekčné ochorenia ako napríklad syfilis, toxoplazmóza, menej častá ružienka alebo chrípka. 

Tehotenská cukrovka dokáže skomplikovať pôrod tým, že dochádza k silnejším pôrodným tlakom, v dôsledku čoho dochádza k rozsiahlejším poraneniam. Bábätká zväčša dosahujú väčšiu pôrodnú hmotnosť, a to až okolo 4500g. 

Veľakrát sa nedokážeme chorobe vyhnúť, no tehotenstvo je špecifické obdobie každej ženy, keď by mala seba a svoje dieťa chrániť. A práve vďaka tejto materinskej láske, obetavosti a obozretnosti vás obídu akékoľvek ochorenia v tehotenstve. 

Rate this post