Bosonožky

Bosonožky

Nikdy som si nemyslela, že kvalitná obuv je naozaj dôležitá. A už vôbec som si to nemyslela z hľadiska zdravotného. Neverila som tomu, že to v akých topánkach chodíme, má až tak veľký vplyv na celú našu kostrovú sústavu, rovnako ako má veľký vplyv na jej vývoj v detstve a veľakrát spôsobuje zlá obuv bolesti chrbta.

Kvalitu obuvi ma napadlo riešiť len v zmysle jej trvanlivosti.  Bola som ochotná investovať do kožených topánok za pár tisíc, ale vlastne mi absolútne nešlo o nejakú jej zdravotnú nezávadnosť, v podstate len o to, že mi vydržia pár rokov. Najdôležitejšie pre mňa bolo ako topánky vyzerajú a to či sa mi páčia. Pohodlnosť išla veľakrát bokom, výnimkou nebolo ani to, že som si kúpila topánky o číslo menšie. Proste sa mi veľmi páčili a v mojom čísle ich žiaľ nemali.

Moja rodina obuv tiež nikdy nijak špeciálne neriešila. Pamätám si, že v jednom období sa kupovala ortopedická obuv mojej sestre. Tá ju mala predpísanú od doktora.

Nikdy som však nemala žiadny problém, preto som to neriešila.  Všetko sa to však zmenilo mojím nástupom do lesnej škôlky. V topánkach som začala tráviť hodiny času, noha na to nebola zvyknutá a hlavne sa nachádzala v absolútne nevhodných podmienkach. Výsledkom bolo, že ma začali veľmi bolieť nohy a prejavovalo sa to aj problémami s chrbticou. Začala som pravidelne cvičiť jógu a pilates, trochu sa mi uľavilo, ale problémy nevymizli.

Keď som s týmito problémami zašla k fyzioterapeutovi, navrhol mi nosenie barefoot obuvi. Nevedela som, čo to znamená, ale vysvetlil mi, že sú to topánky vymyslené tak, aby podporovali nohu v jej prirodzenej činnosti. A to mi stačilo, riadim sa heslom, čo je prirodzené, je dobré. A funguje to. Aj pri topánkach. Na začiatku sa človek cítiť trochu neisto, pretože zrazu našľapuje úplne inak, ale po chvíle je to najviac prirodzené.

Rate this post