Čoskoro opäť nastane čas školskej dochádzky. Pre tých ktorí si prešli začiatkami a prváčika už mali, je to každoročná rutinná záležitosť. Opačne to majú rodičia, ktorí pripravujú spolu so svojou ratolesťou zároveň seba. Otázka od babiek či známych, ktorá sa tak často opakovala:“ Ale ty si už veľký/á, kedy pôjdeš do školy?“, začala byť skutočne aktuálna. Vám sa však zdá akoby to bolo včera keď ten malý nezbedník ešte len nastúpil do škôlky, no od zajtra mu už máte dávať školskú tašku na chrbát. Ako je to však so správnym načasovaním začiatku veľkého študijného cyklu predškoláka? Je lepšie dať dieťa do školy skôr, neskôr, alebo je to úplne na Vás a na situácií to nič nemení?
Vec sa má tak, že podľa názorov niektorých psychológov má to, že si dieťa zasadne za školskú lavicu neskôr svoje výhody. Boli realizované určité štúdie, podľa ktorých vychádza, že neskorší nástup do školy sa môže odrážať na neskorších úspechoch dieťaťa dokonca v neskoršom profesijnom živote. Ukázalo sa tiež , že takéto deti mali lepšie výsledky v škole, boli úspešnejšie v matematike či iných testoch. Ďalšou sférou, ktorú výskumy hodnotili kladne bola tá športová. Ukázalo sa, že deťom pár mesačné oneskorenie prospelo.
Veriť výskumom, tvrdeniam psychológov, alebo ich prácu zúžime na psychoterapie a k štúdiám so vzorkami z rozličných krajín zaradíme medzi neobjektívne?
Nestačí, že našu myseľ zamestnávajú biopotraviny. Kladieme si čoraz viac otázok a polemizujeme nad tými, ktoré by sa za čias našich babiek nevynárali. Vtedy, keď ešte platilo to, s výstražným ukazovákom hore: „Pôjdeš do školy a hotovo!“
Mnohí s rodičov s tvrdeniami, že je lepšie dať dieťa do školy neskôr nesúhlasí. Veď vraj čím skôr, tým lepšie. V tomto prípade však platí, že ak aj neskôr, nič sa nedeje. Môžete si svojho miláčika ešte nachvíľku užiť a predĺžiť mu detstvo. Veď keď si sami uvedomíme, do školy sa ešte nachodí dosť. Mimochodom je skvelé keď môžete byť pri rozvíjaní jeho talentu a hľadať jeho schopnosti spolu sním o kúsok dlhšie namiesto pani učiteľky.