Vzťah mysle a tela a ich vzájomný vplyv

yoga

To, že keď budeme mať zdravé telo, bude zdravý aj náš duch, počúvame od malička a myslím, že nikto z nás nepochybuje o tom, že je to pravda. Ak sme zdravý a silný, máme o dôvod viac, aby sme sa cítili dobre aj po psychickej stránke alebo inak povedané o dôvod menej na to, aby sme mali nejaké psychické ťažkosti. Ľudia, ktorým záleží na tom ako vyzerajú a tiež na tom ako sa cítia sa nejakým spôsobom zaujímajú o to čo jedia, niektorí viac, iní menej. Tí najstarostlivejší si vyberajú najlepšiu stravu v bio kvalite a v ich jedálničku nechýbajú ani správne výživové doplnky. Nezabúdajú ani na pravidelné cvičenie, pohyb na čerstvom vzduchu a nie sú práve najväčší jedáci sladkých a nezdravých jedál.

Platí to však aj naopak? Ľudia zaoberajúci sa psychosomatikou tvrdia, že väčšina našich ochorení na úrovni tela má príčinu v psychike. Na prvý pohľad je to odvážne tvrdenie. Ako môže niečo tak nehmotné ako psychika človeka, vplývať na len z hmoty tvorené fyzické telo človeka? Odvážim si tvrdiť, že o tejto opačnej kauzalite sa medzi názormi ľudí tradujú väčšie pochybnosti. Nesporným faktom však ostáva, že vplyv psychiky na telo človeka je empiricky, teda skúsenosťou dokázaný. To, že to neviem čisto intelektuálnym spôsobom vyvodiť, je vec druhá.

Každý z nás má asi skúsenosť toho, že keď nás niečo rozčúlilo, rozbolela nás hlava. Jedná sa však aj o chronické bolesti, či už zubov, hlavy ale aj ekzémy, kašeľ a rôzne ďalšie choroby. Jednoznačne je dobré, keď sa príčina týchto chorôb nehľadá len vo fyzickej rovine, ale človek sa ponorí aj hlbšie do svojej psychiky. Veľakrát to býva niečo, čo by nám na prvý pohľad ani neprišlo ako veľký problém. Malé sebavedomie, neschopnosť vysloviť svoj názor, pocit krivdy, atď.

Malá rada na záver. Ak vás najbližšie rozbolí zub, skúste pred návštevou zubára menšiu reflexiu typu: „Je v mojom živote niečo, v čom sa neviem rozhodnúť? Odkladám nejaké dôležité rozhodnutie? Bojím sa rozhodovať v nejakej oblasti?“ Kaz v zube môže poukazovať práve na strach z rozhodnutí, respektíve veľkú nerozhodnosť. Vyskúšajte, zubár možno potom ani nebude potrebný.

5/5 - (1 vote)