Každý vedieme svoj vnútorný boj

Prečo sa vaše okolie správa tak, ako sa správa je niekedy veľmi ťažké pochopiť. Niekedy nehcápete niekoho konkrétneho inokedy akokeby celú spoločnosť. Vždy je to však náročné,pochopiť druhého. Ako sa hovorí museli by sme byť v jeho koži, aby sme to kompletne pochopili.

Ja mám momentálne veľké ťažkosti s pochopením jednej mojej dlhoročnej kamarátky. Už tri roky funguje v toátlne nefungujúcom vzťahu. Logicky to nie som schopná pochopiť, viem, že na to, aby som bola schopná empatie, by som potrebovala sa aspoň an chvíľku cítiť ako ona, stať sa ňou.

To, že sa to rozumom pochopiť nedá, je myslím úplne jasné. Už len začiatok toho vzťahu bol katastrofický, odmietol použiť kondóm, aj keď ho vyslovene prosila s tým, že si predsa vie dať pozor. Otehotnela. Šla na potrat. Potom ju podvádzal. Prišla na to. Mlátili sa. Tri roky sa furt hádajú. Na začiatku o vážnych veciach, veď predsa mali čo riešiť, viď hore a v poslednej dobe už aj o banalitách – aký album na mince kúpiť ocovi, alebo ktorý herec je najlepší, či ktorá metropola najkrajšia?

Pred týždňom mi písala, že sa od neho sťahuje, že už si balí veci a je dohodnutá s kamarátkou, že jej pomôže s odvozom. Včera už bolo, zas všetko inak. Že sľúbil, že sa zmení. Vždy to sľubuje.

Myslím, že každému je jasné, že ostávanie v tomto vzťahu, nemá žiadny logický dôvod. A napriek všetkému som chopného na istej úrovni pochopiť to, že  s ním stale ostáva. Na emočnej úrovni tam vzniklo veľké puto, má pocit viny, alebo ju baví hra obete, respective si myslí, že je jeho dlžníkom. Určite je tam niečo, čo ju pri ňom drží a aj keď sa to an prvý pohľad zdá ako úplny nonsense, pre ňu to dáva význam. Len teraz babo raď, ako jej pomôcť?

Rate this post