Radosti a starosti s rodinnou dovolenkou

Letná dovolenka znamená pre každú rodinu veľa starostí, ale našťastie aj veľa radostí, na ktoré potom radi spomíname. Ukážme si to na príklade obyčajnej rodiny s deťmi.

 

Výber destinácie

Voľba destinácie je radosťou aj starosťou zároveň. Často pritom zvykneme zvolať rodinnú radu. Samozrejme, každý člen rodiny má svoje vlastné predstavy, ktoré treba zosúladiť. Obyčajne sa rieši zásadná otázka, či ísť k moru alebo do hôr. Keď deti trochu vyrastú, do úvahy pripadajú aj pobytové zájazdy. V prípade, že sa rodina už naozaj nevie dohodnúť, riešením môže byť striedanie destinácií. Popritom všetkom však treba zohľadniť rodinný rozpočet, a to je asi tá najväčšia starosť.

Balenie a cesta

Samotné balenie je skôr starosť. Na jednej strane treba myslieť na to, aby sme nič dôležité nezabudli, na strane druhej nemá zmysel so sebou brať „celý dom“. A čo cesta? Sú aj takí, čo neradi cestujú, ale pre väčšinu môže byť samotná cesta zážitkom, najmä ak sa ide vlakom alebo autom. Pozorovanie krajiny alebo napríklad zastávka pri zrúcanine hradu môžu cestu príjemne spestriť. Pre rodiny s menšími deťmi, ktoré vyrážajú na dovolenky autom, však cesta môže byť aj starosť. Nielenže je potrebné vybavenie, ako sú napríklad autosedačky, ale treba zvoliť aj správny spôsob, ako detičky počas dlhej cesty zabaviť a rozptýliť.

Pobyt na mieste

Dovolenka priamo vo vybranej lokalite by nám mala priniesť v prvom rade veľa radostí. Našťastie, obyčajne tomu tak aj naozaj je. Radovánky vo vode, prechádzky po promenádach, výlety do prírody, objavovanie nových miest, športové vyžitie, gurmánske zážitky či obyčajný oddych a relax – pre to všetko predsa na dovolenky chodíme. Sem-tam sa ale vyskytnú aj starosti. Napríklad keď nám v hoteli rezervujú zlú izbu, keď niekto z rodiny stratí pas alebo nebodaj príde k úrazu. Dôležité je, aby starostí bolo čo najmenej.

Uchovanie spomienok

Ak sa dovolenka vydarí, odnášame si z nej množstvo zážitkov a pekných spomienok. Tie si potom treba dobre uchovať, aby nám prinášali radosť aj po rokoch. V dnešnej dobe fotografie ukladáme hlavne na sociálne siete. Výhodou je, že sa o zážitky delíme so známymi. Tie najkrajšie momenty však stojí za to vytlačiť a zarámovať. Na to sú ideálne multirámy pre viac fotiek naraz. Stačí jeden pohľad a hneď sa nám vybaví, koľko radostí sme ako rodina spolu prežili. A na starosti úplne zabudneme.

Rate this post