Sporenie bez cieľov

Nielen finanční poradcovia, ale celý rad odborných odporúčaní vrátane našich sa nesú v duchu, že pri sporení je dôležitý predovšetkým cieľ. No nemusí to tak byť vždy. Dávať stranou časť svojho príjmu bez toho, aby ste mali predstavu čo si za ušetrené peniaze zaobstaráte nemusí byť tiež zlé. Účel, pre ktorý sporíte, možno kedykoľvek zmeniť. Či už sporíte na firmu, ktorá sa bude zaoberať sieťovými prvkami alebo na stavbu domu, kde budete určite potrebovať miešačku.

Odkladajte peniaze bez vedomia, že je jednou použijete na konkrétny účel. Štátna pomoc a príspevky k vybraným finančným produktom by nemali byť hlavným motivátorom vášho sporenia. Nemusíte si hneď zakladať stavebné sporenie a sporiť pravidelne každý mesiac dvesto eur na miešačku. Štátna pomoc je často naviazaná na pravidelnosť a dlhodobosť. V prípade predčasného ukončenia sporenia vrátite podporu naspäť štátu. Podobne je tomu aj pri čerpaní daňových bonusov. Štát si pri nesplnení podmienok vezme svoje peniaze späť.

Aký finančný produkt?

Rovnako ako v predchádzajúcom bode nie je kľúčovým bodom vašich úspor konkrétny finančný produkt. Pre začiatok stačí obyčajný bankový účet. Odporúčame ľubovoľný sporiaci účet, ku ktorému nemáte platobnú kartu. Čiastočne tak ochránite svoje peniaze pred impulzívnymi nákupy a kúpite hocičo. Trebarz aj tenisovú raketu, ktorá nemá žiadne sieťové prvky. J

Dynamika v sporení

Raz ste hore, raz dole. Podľa vašej finančnej kondície budete aj sporiť. Myslite na to, keď vám príde bonus alebo vám na účte zostane väčší bankový obnos. Doprajte si luxus, že sporíte toľko, koľko chcete. A zároveň by ste mali sporiť viac – trochu odriekania za to stojí.

Nezáväzné sporenie

Ak nemáte so sporením žiadne konkrétnejšie skúsenosti, rok alebo dva bezcieľneho odkladania peňazí vás pomôžu naučiť finančnej disciplíne. Získate tiež prehľad o tom, koľko dokážete za mesiac alebo rok ušetriť. Potom si pokojne založte všetky finančné produkty, ktoré podporuje štát. A čo viac. Budete mať aj našetrenú finančnú rezervu na horšie časy.

Rate this post